Przejdź do treści
Strona główna » Blog Page » Delegowanie zadań

Delegowanie zadań

  • przez

Właściwe delegowanie zadań i poprawna komunikacja w zespole są kluczowymi elementami efektywnego zarządzania projektami i organizacjami.

Delegowanie zadań pracownikom w praktyce dla wielu menedżerów okazuje się bardzo trudne. Z jednej strony narzekają oni na zbyt wiele obowiązków, a z drugiej nie potrafią się nimi podzielić. W dużej mierze wynika to z braku zaufania do pracowników, a także z przeświadczenia, że sami są w stanie zrobić to lepiej i szybciej. Wolą poświęcić własny czas na pracę po godzinach niż rozliczyć pracownika z wykonanego zadania. A może po prostu nie wiedzą, jak właściwie podejść do delegowania zadań? 

DELEGOWANIE ZADAŃ – CZYM RÓŻNI SIĘ OD WYDAWANIA POLECEŃ?

Delegowanie zadań w przeciwieństwie do wydawania poleceń, nie polega tylko na zlecaniu obowiązków innym osobom. To również opiera się na dzieleniu uprawnieniami i odpowiedzialnością za ich wykonanie. Poniekąd wiąże się to z pewnym przekazaniem władzy pracownikowi nad wykonaniem danego zadania i możliwości podejmowania samodzielnych decyzji. Menedżer nie jest już bezpośrednio zaangażowany w wykonanie zadania, pracownik zaś ma szanse na wykazanie się własną pomysłowością i umiejętnościami.

Oto, na czym polega właściwe delegowanie zadań:

  1. Rozumienie celów i umiejętności: Zanim przystąpisz do delegowania zadań, ważne jest, aby zrozumieć cele projektu lub zadania oraz umiejętności i kompetencje członków zespołu. To pozwoli na przypisanie odpowiednich zadań odpowiednim osobom.
  2. Klarowne określenie oczekiwań: Dokładnie określ oczekiwania dotyczące zadania, włączając w to cele, terminy, priorytety i standardy jakości. Im bardziej jasne i konkretne będą oczekiwania, tym łatwiej będzie członkom zespołu wykonać zadanie.
  3. Zrozumienie ograniczeń: Bądź świadomy ograniczeń swojego zespołu, takich jak dostępność czasu i zasobów. Unikaj nadmiernego obciążania jednej osoby.
  4. Przekazanie odpowiedzialności: Delegując zadania, przekazuj również odpowiedzialność za ich wykonanie. To oznacza, że osoba odpowiedzialna za zadanie jest odpowiedzialna za jego sukces, a nie tylko za wykonanie konkretnych czynności.
  5. Zrozumienie potrzeb wsparcia: Upewnij się, że członkowie zespołu mają dostęp do niezbędnego wsparcia, wiedzy i narzędzi, aby wykonać powierzone im zadania.

Menedżer musi zaufać pracownikowi i w pełni powierzyć mu pracę nad zdaniem, a nie wydać gotowe polecenia i instrukcje. Nie może także oczekiwać od pracownika, że wykona on zadanie w dokładnie taki sposób, jak sam sobie to wyobraził. Wówczas miałoby miejsce tzw. pozorne delegowanie, sprawiające, że zadanie stałoby się zwykłym zleceniem, w którym wszystkie etapy zostały z góry zaplanowane i ustalone przez menedżera. Niestety, to nie wyrobiłoby u pracownika poczucia samodzielności i odpowiedzialności ani dodatkowej motywacji do pracy. Dlatego też w zadania, które zostały delegowane, menedżer nie ingeruje zbyt mocno. On  jedynie: komunikuje się ze swoimi pracownikami, nadzoruje ich pracę, dostarcza odpowiednich narzędzi, pyta o postępy bądź pojawiające się problemy, służy wsparciem i dobrą radą, pilnuje ram czasowych oraz ocenia efekty wykonania.

KORZYŚCI Z DELEGOWANIA ZADAŃ

Dzięki delegowaniu zadań menedżerowie mogą lepiej skoncentrować się na najważniejszych zadaniach w firmie, a odsunąć się od spraw drugorzędowych i zyskać więcej czasu. Zyskują umiejętność osiągania celów przez pracę z innymi. Pracownicy zaś doskonalą swoje kompetencje, zwiększa się ich wiedza, umiejętności, zaangażowanie i wiara w siebie. A przez to wszystko poprawia się ogólna wydajność i rezultaty pracy.

ETAP 1 – Przeanalizuj własny grafik, zakres  prac na najbliższe dni/tygodnie i zaplanuj delegowanie zadań złożonych.

ETAP 2 – Umów się na spotkanie z pracownikiem. 

ETAP 3 – Deleguj zadanie pracownikowi.

ETAP 4 – Monitoruj postępy prac.

ETAP 5 – Koryguj nieprzewidziane sytuacje.

ETAP 6 – Odbierz delegowane zadanie.

ETAP 7 – Pozwól na odpoczynek.

Potrzebujesz wsparcia dla swoich pracowników w zakresie delegowania zadań – skontaktuj się z nami! Przygotujemy odpowiednie szkolenie wraz z warsztatami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *